Okap kuchenny - jak wybrać?
Okap kuchenny to nie tylko kolejne użyteczne urządzenie w domowej kuchni ale bardzo często element dekoracji. Oczywiście oprócz walorów estetycznych ważne jest jego podstawowa funkcjonalność czyli usuwanie intensywnych zapachów.
Aby jednak okap okazał się urządzeniem skutecznym, należy wziąć pod uwagę nie tylko oferowane funkcje czy stylistykę wykonania, ale również położenie i wielkość kuchni.
Każde z dostępnych na rynku tego typu urządzeń charakteryzuje się konkretnymi parametrami technicznymi, i określonymi cechami. Podpowiadamy na jakie cechy zwrócić uwagę i jak dobrać okap do swojej kuchni.
Rodzaje okapów kuchennych?
Na rynku dostępne są okapy różnego typu które różnią się przede wszystkim sposobem mocowania oraz miejscem docelowej instalacji. Różnice występują również w sposobie działania. Zanim dokona się wyboru warto dokładnie przemyśleć swój wybór.
Okap podszafkowy
Jest to klasyczne rozwiązanie. Konstrukcja urządzenia umożliwia przymocowanie okapu bezpośrednio do ściany lub tuż pod szafką. Taka forma montażu sprawia iż okap jest mało widoczny. Jest to również dobre rozwiązanie w przypadku kuchni o ograniczonej przestrzeni. Dodatkowa zaleta to niska cena. Użytkowanie okapów podszafkowych wiąże się z koniecznością wymiany filtrów.
(przykłady okapów wyspowych)
Okap przyścienny
Okap przyścienny, zwany również kominowym podobnie jak poprzedni typ, należy do klasycznych konstrukcji wiszących samodzielnie.
Charakterystyczną cechą tego urządzenia jest długi kanał, mieszcząca rurę łączącą urządzenie z szybem wentylacyjnym.
Okapy kominowe cechuje znacznie wyższa wydajność niż w przypadku modeli podszafkowych. (Urządzenia te dzielą się na narożne i skośne.)
(przykłady okapów wyspowych)
Okap przyścienny doskonale odprowadza parę wodną jak również zapachy.
Okapy kominowe są urządzeniami znacznie większymi niż okapy podszafkowe i dlatego nie da się uniknąć ich widoczności w zabudowie.
Należy pamiętać iż z faktu wykorzystania przez okap kominowy kanału wentylacyjnego pojawia się konieczność istnienia dodatkowego otworu wentylacyjnego który zapewni wentylację grawitacyjną.
(przykłady okapów wyspowych)
Okap wyspowy
Ogólnym wyglądem okap wyspowy przywodzi na myśl okap kominowy.
Podstawowa różnica polega na sposobie instalacji - urządzenie mocowane jest do sufitu.
Ze względu na duże rozmiary znajduje on zastosowanie w dużych i przestronnych pomieszczeniach. Najczęściej stosowany jest w kuchniach, w których płyta grzewcza znajduje się na wyspie na środku pomieszczeni.
(przykłady okapów wyspowych)
Tego typu, sporej wielkości urządzenia dysponują równocześnie dużą wydajnością, dlatego też świetnie radzą sobie podczas intensywnego gotowania.
W przy urządzeniach tego typu również konieczny jest w pomieszczeniu dodatkowy otwór wentylacyjny.
Okap teleskopowy
Jest to okap do zabudowy. Bardzo często umieszcza się go na dnie szafki kuchennej lub w blacie. Jest to nowoczesne rozwiązanie do kuchni o małej powierzchni. Często tego typu urządzenia pracują w obiegu zamkniętym – nie są podłączone do szybu wentylacyjnego.
(przykłady okapów wyspowych)
Okap blatowy
Montuje się go na blacie podobnie jak płyty kuchenne. Niektóre modele są wręcz zintegrowane z płytą grzewczą. Bardzo często tego typu urządzenia są bardzo atrakcyjne wizualnie.
Umiejscowienie oraz nowoczesna konstrukcja sprawia iż okap blatowy niemalże natychmiast pochłania parę i bardzo wydajnie radzi sobie z zanieczyszczeniami zapachowymi powstającymi podczas gotowania.
(przykłady okapów wyspowych)
Okap kuchennych – rodzaje filtrów
Elementem pomocniczym w usuwaniu zanieczyszczenia i zapachów z kuchni są różnego rodzaju filtry. Do najważniejszych grup filtrów należą:
- filtry przeciw tłuszczowe (zwane metalowymi) – są to filtry jak sama nazwa wskazuje zatrzymujące cząsteczki tłuszczu.
- filtry węglowe – szczególnie istotne w przypadku pochłaniaczy czyli okapu nie podłączonego do szybu wentylacyjnego. Jego zadaniem jest pochłanianie aromatów w czasie filtrowania powietrza przez urządzenie.
- filtry flizelinowe – najczęściej występują w okapach podszafkowych. Zasada działania opiera się na warstwach flizeliny która zatrzymuje cząsteczki tłuszczu.
Na co zwracać uwagę przy wyborze okapu kuchennego?
Na wybór okapu może mieć wpływ wiele czynników. Istotne są nie tylko funkcje konkretnego urządzenia ale również cechy pomieszczenia w którym okap ma pracować, a także parametry płyty grzewczej.
Warto przemyśleć i zwrócić uwagę na wymienione poniżej paramtery.
- Rozmiar pomieszczenia. Determinuje wydajność, jaką powinien osiągać okap. Im większa kuchnia, która ma być wentylowana, tym wyższa wydajność winna cechować urządzenie.
Parametr wydajności wyrażany jest w metrach sześciennych na godzinę [m3/h] i oznacza maksymalną ilość przefiltrowanego powietrza w ciągu jednej godziny.
Urządzenie niezależnie od mocy powinno przefiltrować całe powietrze w kuchni od 6 do 10 razy w ciągu godziny. Sześciokrotne przefiltrowanie to absolutne minimum!
Aby wybrać okap, a dokładniej oszacować wymaganą wydajność do rozmiaru kuchni, należy policzyć jej objętość. W tym celu należy powierzchnię pomieszczenia pomnożyć przez wysokość i pomnożyć przez liczbę z przedziału od 6-10, określającą ile razy okap ma przefiltrować całe powietrze znajdujące się w pomieszczeniu.
Należy pamiętać że w przypadku kuchni połączonej z jadalnią lub salonem w obliczeniach należy uwzględnić łączną kubaturę obu pomieszczeń.
Projektując kuchnię i położenie okapu, należy pamiętać, że optymalną efektywność osiąga się poprzez właściwe zaprojektowanie systemu rur odprowadzających powietrze. Doprowadzenie do kanału wentylacyjnego powinno być możliwie krótkie oraz możliwie mało razy łamane.
Wielkość kuchni ma również pośredni wpływ na rodzaj okapu. Do niewielkich pomieszczeń warto wybrać okapy podszafkowe, z kolei do dużych, najlepiej zdecydować się na najbardziej wydajne urządzenia, czyli okapy wyspowe lub okapy kominowe.
- Głośność. Komfortowy okap to urządzenie, które intensywnie pracuje i emituje hałas nie większy nić 55 dB. Jest to szczególnie istotne w przypadku kuchni otwartych połączonych z salonem. Najcichsze modele pracują z głośnością 54-55 decybeli w trybie normalnym. Zdecydowana większość okapów emituje ok. 60 dB. Należy również pamiętać iż przy trybie intensywnej pracy głośność może wzrosnąć o ok. 10 dB. W przypadku poziomu głośności pracy urządzenia istotny jest również rodzaj wykorzystanych rur. Gładkie rury odprowadzające powietrze zapewniają niższy poziom hałasu niż rury spiralne.
- Dostęp do szybu wentylacyjnego. Okap może pracować na dwa sposoby jako pochłaniacz lub wyciąg. W praktyce dostępne na rynku rozwiązania łączą w sobie obie te funkcje. Wyróżniamy dwa główne tryby pracy. Pierwszy to obieg zamknięty (recyrkulacja) ten typ pracy cechuje pochłaniacz. W takim przypadku nie jest wymagane podłączenie do szybu wentylacyjnego. Praca okapu w obiegu zamkniętym polega na zasysaniu powietrza z pomieszczenia, po jego przefiltrowaniu z tłuszczu, zostaje oczyszczone z zapachów gotowania dzięki filtrom z węgla aktywnego i czyste powraca (jest wdmuchiwane) do kuchni. Główna wada takiego rozwiązania polega na tym iż w tym trybie nie jest pochłaniana wilgoć ani też w żaden sposób nie jest obniża temperatura powietrza.
Drugi tryb to tak zwany obieg otwarty. Ten rodzaj pracy cechuje okapy kuchenne będące wyciągami. Praca w obiegu otwartym polega na zasysaniu powietrza wraz z parą wodną, zapachami oraz zanieczyszczeniami. Następnie po przefiltrowaniu tłuszczy i zapachów powietrze jest usuwane z pomieszczenia na zewnątrz przez kanał wentylacyjny.
Okap warto podłączyć do kanału wentylacyjnego zawsze, gdy jest to możliwe. Wyciągi, są bardziej wydajne i lepiej eliminują zgromadzone w kuchni zanieczyszczenia i zapachy. Ponadto są bezpieczniejsze – w miejsce odprowadzanego na zewnątrz powietrza automatycznie wprowadzają czyste powietrze do pomieszczenia. Jest to szczególnie zalecane przy użytkowaniu kuchenek gazowych. Praca wyciągów jest generalnie cichsza niż praca okapu w obiegu zamkniętym.
- Wymiar okapu. Wielkość okapu ma ścisły związek z szerokością płyty grzewczej. Jego szerokość powinna wynosić co najmniej tyle, co płyty grzewczej. Podstawowa zasada doboru wielkości okapu mówi że okap może być większy niż płyta, natomiast nigdy nie powinien być mniejszy.
Większość okapów kominowych ma szerokość 60 oraz 90 cm. Modele przeznaczone do użytkowania nad wyspą produkowane są w szerokościach 40, 60 i 120cm. Pozostałe modele szufladowe do zabudowy standardowo mają szerokość 60cm.
- Rodzaj sterowania. Najczęściej spotykanymi systemami sterowania są systemy mechaniczne (z suwakami lub przyciskami) oraz elektroniczne z panelem dotykowym.
Okap kuchenny – dodatkowe funkcje
Oprócz standardowego działania, wiele modeli jest wyposażonych w dodatkowe funkcje. Bardzo często nie są one konieczne, lecz warto zwrócić na nie uwagę podczas przeglądania i porównywania ofert:
- Wyłącznik czasowy – okap wentylacyjny można skonfigurować tak, by wyłączył się automatycznie po ustalonym czasie pracy (np. po 15 min.)
- pilot zdalnego sterowania – umożliwia zdalne włączanie i regulację ustawień bez konieczności zbliżania się do okapu,
- wentylacja ciągła (24 H) – Kuchenny okap dzięki funkcji 24 H staje się także urządzeniem stale filtrującym i wymieniającym powietrze w kuchni. Okap pracuje całą dobę, uruchamiając się np. na 10 minut co 60 minut przez kolejne 24 godziny.
- tryb intensywny (booster) – okap pracuje z maksymalną mocą przez krótki czas. Tryb ten używany jest do szybkiego pozbycia się intensywnych zapachów (np. smażenia). Tryb charakteryzuje się wysokim poziomem hałasu.
- Energooszczędne oświetlenie – możliwość regulacji natężenia oświetlenia oraz wyposażenie urządzenia w energooszczędne oświetlenie LED
- Czujnik wilgotności – za pomocą czujników wilgotności i obecności pary urządzenie monitoruje warunki panujące w pomieszczeniu i optymalizuje swoją prace.
- system wyciszający– obniża poziom hałasu emitowanego przez okap. W tym celu stosowane są specjalne wkłady wyciszające,
- Filtry węglowe – możliwość wykorzystani filtrów węglowych wielokrotnego użytku.
Okap kuchenny – wysokość montażu?
Aby zapewnić efektywność pochłaniania i bezpieczeństwo użytkowania, zalecana odległość montażu okapu nad płyta grzewczą powinna wynosić:
- Płyta indukcyjna – minimalna odległość 50cm
- Płyta gazowa – minimalna odległość 65cm.